HOTEL

Nazwa:Hotel Monttis
Adres:34 – 200 Sucha Beskidzka ul. Spółdzielców 1
E-mail:hotel@monttis.com.pl
Nr telefonu:33 874 25 84,
Strona www:http://www.monttis.com.pl
Krótka informacja o działalności:Hotel Monttis jest położony w Suchej Beskidzkiej, w pobliżu wielu szlaków turystycznych. Hotel dysponuje 57 pokojami i apartamentami i oferuje bezpłatny parking i dostęp do Wifi. Wszystkie pokoje i apartamenty zapewniają telewizor z dostępem do kanałów satelitarnych oraz łazienkę z prysznicem. Sprzęt do prasowania i suszarka do włosów dostępne są w recepcji. Podczas pobytu za dodatkową opłatą Goście mogą grać w bilard oraz korzystać z siłowni i sauny. Hotel Monttis oferuje ponadto dużą chatę ze sprzętem do grillowania, w której można organizować spotkania. Hotelowa restauracja zaprasza na tradycyjne dania kuchni regionalnej. Na miejscu działa także kawiarnia.

MUZEUM

Nazwa:Muzeum Miejskie Sucha Beskidzka
Adres:34 – 200 Sucha Beskidzka ul. Zamkowa 1
E-mail:muzeum@sucha-beskidzka.pl
Nr telefonu:33 874 26 05,
Strona www:http://www.muzeum.sucha-beskidzka.pl
Krótka informacja o działalności:Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej jest samorządową instytucją kultury Gminy Sucha Beskidzka. Zostało powołane na mocy Uchwały Rady Miejskiej Nr XLVI/381/06 z dnia 24 października 2006 roku. Inauguracja działalności nastąpiła 15 września 2007 roku. Siedzibą muzeum jest południowo-wschodnie skrzydło renesansowego zamku nazywanego popularnie „Małym Wawelem”. Muzeum posiada następujące działy: historyczny – kolekcja działu mieści się na I piętrze południowo-wschodniego skrzydła zamku, etnograficzny - obrazujący tradycyjną kulturę ludową Górali Babiogórskich i Żywieckich usytuowany w budynku „Domku Ogrodnika”, który położny jest w zachodniej część parku zamkowego oraz dział edukacji i promocji. W 2011 roku w muzeum, w ramach rządowego programu Kultura+ powstała w pełni wyposażona pracownia digitalizacyjna. Celem muzeum jest gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie, katalogowanie i naukowe opracowywanie zbiorów, przechowywanie ich w warunkach zapewniających właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, magazynowanie w sposób dostępny do celów naukowych, zabezpieczanie i konserwację oraz w miarę możliwości, zabezpieczanie w terenie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody, urządzanie wystaw stałych i czasowych, organizowanie badań naukowych, prowadzenie działalności edukacyjnej, udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych oraz naukowych, zapewnianie właściwych warunków zwiedzania i korzystania ze zbiorów a także zgromadzonych informacji, prowadzenie działalności wydawniczej.

PRZEWODNICY

Nazwa:Emeltur usługi przewodnickie i turystyczne Marcin Leśniakiewicz
Adres:34-200 Sucha Beskidzka osiedle Beskidzkie 7/1
E-mail:poczta@emeltur.pl
Nr telefonu:, 609 036 054
Strona www:http://www.emeltur.pl
Krótka informacja o działalności:Z wykształcenia jestem historykiem, a moje zainteresowania skupiają się zwłaszcza na historii Polski i Europy Środkowej w średniowieczu oraz w okresie nowożytnym (przedrozbiorowym) ze szczególnym naciskiem na dzieje Małopolski oraz terenów jej pogranicza ze Śląskiem i Węgrami (obecnie Słowacją). Odkąd pamiętam uwielbiałem podróżować, zwiedzać stare miasta, zamki i inne zabytki. Uważam, że Polska jest przepięknym krajem, którego walorów często nie potrafimy docenić, choć nie ukrywam, że moim ukochanym miejscem, miastem dla mnie najpiękniejszym i najbardziej wyjątkowym jest od ponad dwudziestu lat… Praga. Moją pasją są także góry (głównie Beskidy, Pieniny i Tatry), po których wędruję w każdej niemal wolnej chwili od II klasy szkoły podstawowej. Szczególnie wspominam cudowne wędrówki, które odbywałem kiedyś wraz z moją Żoną i naszym małym synkiem, który może już pochwalić się choćby tym, że swoje pierwsze urodziny obchodził w pod Basztą Rybacką w Budapeszcie, tydzień wcześniej spał trzy noce pod namiotem w Hallstatt w Alpach austriackich, mając niespełna dwa latka wyszedł na własnych nóżkach na Połoninę Caryńską w Bieszczadach oraz na Babią Górę, a razem z Mamą przeszedł praktycznie wszystkie szlaki w Karkonoszach. Posiadam uprawnienia przewodnika beskidzkiego, przewodnika terenowego po województwie małopolskim oraz pilota wycieczek. Aktualnie pełnię funkcję prezesa Koła Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. W. Szkolnika przy Oddziale "Ziemi Babiogórskiej" Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Suchej Beskidzkiej oraz wiceprezesa tego Oddziału. Od dziesięciu lat świadczę usługi przewodnickie oraz organizuję wycieczki, początkowo w ramach PTTK, a obecnie prowadząc własną działaność gospodarczą.

STOWARZYSZENIE

Nazwa:APURE Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionów
Adres:Spółdzielców 1, 34-200 Sucha Beskidzka
E-mail:
Nr telefonu:33 874 46 05,
Strona www:http://apureregionyeuropy.com
Krótka informacja o działalności:APURE Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Regionów działa od 2004 roku i realizuje przedsięwzięcia służące umacnianiu tożsamości regionalnej, kultywowaniu tradycji, spuścizny historycznej oraz kulturalnej regionów europejskich. Zostało powołane przez grupę osób aktywnych w sferze gospodarczej i społecznej, a jego celem jest ożywienie środowisk wiejskich i małych miast w duchu integracji europejskiej. Stowarzyszenie prowadzi wymianę doświadczeń z instytucjami i organizacjami publicznymi, współdziałając przede wszystkim z samorządami lokalnymi na szczeblu gmin, małych miast oraz powiatów, w kraju i za granicą, głównie we Francji, Niemczech, Włoszech i na Węgrzech.

STOWARZYSZENIE

Nazwa:Małopolskie Stowarzyszenie Promocji Agroturystyki
Adres:Kościelna 5B, 34-200 Sucha Beskidzka
E-mail:
Nr telefonu:33 874 23 10,
Strona www:http://www.mspa.pl/
Krótka informacja o działalności:Małopolskie Stowarzyszenie Promocji Agroturystyki z siedzibą w Suchej Beskidzkiej powstało w roku 1999, jego założycielem była grupa ludzi prowadząca gospodarstwa agroturystyczne a także zajmująca się tą problematyką. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia został wybrany Pan Władysław Hujda. Statutową powinnością Stowarzyszenia jest promocja gospodarstw agroturystycznych w Rejonie "Podbabiogorza" w którym leży Powiat Suski. Składa się on z trzech miasteczek - Sucha Beskidzka, Maków Podhalański i Jordanów oraz sześciu gmin - Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów, Stryszawa, Zawoja, Zembrzyce. To przepiękny teren położony u podnóża "najpiękniejszej góry świata" - Babiej Góry - 1725 m n.p.m. w zlewni rzeki Skawy i częściowo Raby oraz posiadający wiele mniejszych przepięknych "górek" które naprawdę warto zobaczyć. Polica (1367 m n.p.m.), Okrąglica (1247 m n.p.m.), Jałowiec (1111 m n.p.m.), a także ukochana góra naszego Ojca Świętego Jana Pawła II - Leskowiec (922m n.p.m.). Po paśmie Babiogorsko - Jałowieckim (Beskid Żywiecki) oraz Beskidzie Małym i Baskidzie Średnim na którym to "rozłożył" się Powiat Suski prowadzi wiele ciekawych szlaków turystycznych a także - ścieżek rowerowych dla bardziej i mniej wytrawnych cyklistów. Pensjonaty a także kwatery agroturystyczne o bardzo wysokim, wysokim i średnim standardzie powodują, że chce się tutaj przyjechać. Każdy pobyt w naszym regionie powoduje regenerację sił bez względu na porę roku. Okolica szczyci się bardzo bogatą florą i fauną, to tu zimą można spotkać się oko w oko z wilkiem, a wiosną zachwycać się przepięknymi dywanami krokusów, to tu latem na szlakunapotkać można lilię karpacką czy naparstnicę a jesienią to jeżyny i grzyby oraz niepowtarzalny szelest różnobarwnych liści pod nogami. Doskonała kuchnia (na życzenie regionalna) oraz gościnność kwater dawców sprawia, że zadzierzgnięte znajomości a niekiedy i przyjaźnie trwają i trwają.

UCZELNIA

Nazwa:Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
Adres:34-200 Sucha Beskidzka ul. Zamkowa 1
E-mail:szkola@wste.edu.pl
Nr telefonu:33 87420 80,
Strona www:http://www.wste.edu.pl
Krótka informacja o działalności:Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii to wiodące centrum akademickie o zasięgu międzynarodowym, przyciągające studentów z całej Polski oraz z zagranicy. Jest stabilną i uznaną marką na rynku edukacyjnym Europy. Wysoką jakość kształcenia potwierdzają liczne nagrody, akredytacje i certyfikaty. Wyróżnia nas kreatywność i innowacyjność w tworzeniu atrakcyjnych perspektyw zawodowych. Naszą misją jest gwarantowanie absolwentom kompleksowego wykształcenia, w oparciu o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie przekazywane przez uznaną kadrę oraz praktyków biznesu. WSTiE stworzyła strukturę, która pozwala studentom i wykładowcom współpracować w wielu lokalizacjach Polski i świata, kreować nowatorskie rozwiązania dla współczesnych problemów z branży turystycznej, informatycznej i politologicznej. Siedzibą uczelni jest renesansowy zamek suski zwany Małym Wawelem, w którego zabytkowych wnętrzach mieszczą się nowocześnie wyposażone sale wykładowe oraz laboratoria komputerowe.